Ako zvládnuť strach zo školy alebo škôlky - ferencziova.sk

Ako zvládnuť strach zo školy alebo škôlky

strach zo školy alebo školky

Toto je niečo, čo sa určite teraz po prázdninách hodí - pri nástupe do škôlky či školy sa často opakuje situácia, keď deti začnú horšie zvládať ranný odchod do školy alebo škôlky, v horšom prípade je problém symptomizovaný už v predchádzajúci večer. Homeopatia poskytuje bezpečný a nechemický spôsob ako fyzické, mentálne a psychické problémy spojené s návštevou školy alebo škôlky zvládnuť.

Všetky prechodové fázy by mala rodina zvládať spolu. Mali by byť oslavou toho, čo prichádza do života človeka. Prevenciou je spoločné zvládanie náročných situácií, s postupným ponechaním priestoru na riešenie situácií dieťaťu, aby zvládlo situácie samostatne a aby si tak vybudovalo zdravú sebadôveru: ja to zvládnem. ​

Niekedy je stačí malá pomoc v podobe uistenia dieťaťa, načúvaniu jeho po​citov a pochopeniu v čom je vlastne problém, prečo dieťa do školy či školky nechce ísť. Niekedy stačia bachove kvapky na posilnenie. Inokedy siaham po homeopatikách. Často indikované sú tieto:

Často používané homeopatiká v prípade strachov

  1. Calcarea Phosphorica - typické sú bolesti hlavy alebo brucha zo strachu zo školy, naoko je všetko v škole v poriadku, ale situácia sa opakuje ráno pred odchodom do školy.
  2. Gelsemium - stres z vystúpenia, skúšania, testov, prvého dňa v škole.  Dieťa sa cíti slabé a bojí sa tejto udalosti, akoby bolo pred ním príliš veľa.
  3. Argentum nitricum - dieťa sa obáva toho, čo bude, je veľmi nervózne. Často sprevádzané hnačkou a plynnatosťou.
  4. Lycopodium - dieťa sa obáva, že bude pred ostatnými vyzerať neschopné a hlúpe. Na rozdiel od toho je to dieťa, ktoré doma vystupuje sebavedomo až panovačne.
  5. Aconitum - je ako sme už niekoľkokrát spomínali homeopatikum používané v prípade šoku. čo sa týka školy, môže ísť o vydesené dieťa, plné strachu. 
  6. Arsenicum - ide o malého perfekcionistu, ktorý sa bojí, že nedosiahne štandard, ktorý si stanovil.

Dva krátke prípady separačnej úzkosti

Malá dva a pol ročná princezná sa odmieta pustiť mamky pri nástupe do škôlky. Ani na minútu ju nemôže nechať samú. Začne úpenlivý plač a dožadovanie sa matky, uteká za ňou.  Dcérka chodí všade za ňou. Vynucuje si jej prítomnosť. Držať ju nemusí, ale akonáhle sa jej prihovorí niekto cudzí, začne plač. S bratom má výborný vzťah, ale keď sa brat pritúli k mamke, začne ho odtláčať preč. Je majetnícka. Spí dobre. Má rada rezancovú polievku, halušky s tvarohom, mliečne a múčne výrobky. Rada sa zapája do napodobňovania pri pesničkách. Mala strach zo zvierat, ale už to ustúpilo. Na ľudí, ktorí sa jej prihovárajú, sa podľa mamky hnevá. Reaguje nespokojným mrmlaním a otočí sa preč od človeka. 

Po homeopatiku sa situácia pozvoľne zmenila. Dievčatko prestalo sledovať každý krok mamky, dokonca úspešne zvládlo zapojenie sa do školkárskeho života.

V druhom prípade sa separačná úzkosť začala asi pol roka dozadu. Čo sa vtedy u vás dialo? Mali sme problémy s partnerom a bola tam jedna hádka, ktorá mala asi na ňu vplyv. Myslím si, že sa zľakla a možno sa zľakla aj toho, že o mňa príde,  Po užití bachovej esencie, mamička pozoruje postupné zlepšenie, dcérka sa hrá lepšie s deťmi. a je samostatnejšia.

Dva pekné prípady detí, v ktorých pomohla homeopatia nájdete aj v tomto článku. 

Pin It on Pinterest