6 tipov ako sa rýchlejšie naučiť anglicky

 

Nauč sa anglicky rýchlejšie!

Ako večný študent niekedy toho, čo som už vedela a dlhšie nepoužila, niekedy s príchodom novej motivácie, študujem jazyky neustále. Je to nekonečný proces učenia sa a zabúdania, ale samozrejme, napredovanie závisí aj od úrovne, na ktorej sa nachádzate. Ako v každej oblasti, aj pri jazykoch, je napredovanie v učení sa, najrýchlejšie na začiatku, v úrovniach A1, A2 a B1. S príchodom úrovne B2 alebo stredne pokročilý sa niektorí študenti trochu spomalia. Je to spôsobené viacerými faktormi vrátane systematickosti, motivácie, talentu, ale aj na tejto úrovni môže byť napredovanie urýchlené pomocou nasledujúcich tipov:

 

__CONFIG_optin__{"optin":"111","color":"dark","size":"small","text":"Subscribe Now","layout":"horizontal"}__CONFIG_optin__

1.

Samozrejmou radou číslo jeden sa zdá byť: robte v cieľovom jazyku to, čo vás baví píšte si v ňom s novými piateľmi, pozerajte filmy alebo televízne programy, čítajte články o tom, čo vás skutočne zaujíma. Iba tak, že do celého procesu vložíte váš záujem a energiu, budú spojenia s informáciami, ktoré vnímate pevné a to je predpokladom toho, že si ich budete schopní vybaviť vo chvíľach, kedy ich budete potrebovať.

2.

Pozerajte filmy v angličtine. Ideálne s anglickými titulkami, aby ste zachytili väčšinu slov, ktoré vo filme zaznejú. Ak je táto úroveň pre vás príliš veľkou výzvou, začnite anglickými filmami so slovenskými titulkami. Koncentrujte sa na čo najviac anglických slov, ktoré zachytíte.

Choďte na stránky zamerané na túto techniku, kde nájdete videá konkrétne pre vašu jazykovú úroveň, aby ste sa necítili demotivovaný príliš náročným alebo príliš jednoduchým jazykom.

 

3.

Jeden z veľmi efektívnych spôsobov je aspoň 5 až 10 minút denne sa rozprávať v mysli po anglicky. Najjednoduchšie je cestou z práce či zo školy komentovať to, čo okolo seba vidíte, čo sa okolo vás deje.  Takýmto spôsobom nemusíte premýšľať nad tým, čo poviete, či sú vaše myšlienky originálne alebo prijateľné. Vypnite vnútornú cenzúru a hovorte to, čo vám prichádza na jazyk. Ak neviete tvoriť vety – pomenúvajte to, čo pomenovať viete, používajte slová alebo spojenia slov ako napríklad beautiful tree, heavy bag, či celé frázy, ktoré si pamätáte. Keď si dobudujete gramatické znalosti, tvorte postupne dlhšie vety. Ak je vaša znalosť angličtiny lepšia, skúste sa vyjadrovať vo vetách. Nevadí, že na možno nebudete vedieť každé slovo, jednoducho ho doplňte po slovensky, vynechajte ho alebo sa vyjadrite iným spôsobom. Nenechajte sa však zabrzdiť a ak vám táto veta nevyšla, choďte na inú.

4.

Čítajte v angličtine o téme, o ktorej zvyknete čítať s slovenčine. Možno to sú novinové správy:

Alebo si skúste vybrať niektorú zo zaujímavých kníh podľa prvej kapitoly dostupnej tu:

Možno nájdete zaujímavý blog o móde, športe, zdraví alebo inej oblasti, ktorá vás zaujíma a zároveň bude tento jazyk súčasný a živý. Nechajte si posielať novinky z tohto blogu a zaviažte sa, že si dvakrát týždenne nový príspevok aj prečítate.

5.

Jednou z aplikácií, ktorá pomáha zapamätať si slovnú zásobu je Duolingo.

Dá sa používať aj online verzia: https://www.duolingo.com/

6.

Nevzdávajte sa. Ak ste včera nemohli a dnes nestihli, nadviažte zajtra. Čím dlhšie vydržíte pravidelne sa angličtine venovať, tým ďalej sa dostanete.

BONUS

Moje obľúbení youtuberi, ktorí majú pre Vás lekcie angličtiny:

PRIHLÁSTE SA TU, AK CHCETE, ABY SOM VÁM ZASIELALA NOVINKY Z OBLASTI HOMEOPATIE A MOJEJ PRAXE.

Pin It on Pinterest