Dnes som čítala zaujímavý článok o chirurgovi Leonardovi Torokovi z Ohia v USA, ktorý okrem toho, že je lekárom, je aj vyškoleným a podľa toho, čo dosiahol aj zanieteným, homeopatom. V nemocnici, v ktorej pracoval presadil používanie homeopatie, konkrétne homeopatika Arnica montana pri zákrokoch na ortopedickom oddelení.
Predtým, než bolo jeho odporúčanie podávať homeopatickú Arniku pacientom na oddelení schválené, musel účinnosť Arniky preukázať v praxi. Vyškolil anesteziológov a sestry, ako majú Arniku podávať. Aby bol účinok čo najlepší, Arnica bola podávaná pred, počas a po chirurgickom zákroku, konkrétne pri výmene kolenného kĺbu. Zvolená potencia bola 200CH. Pri meraniach straty krvi počas operácie bol medzi pacientami bez podania homeopatík a pacientami s Arnikou výrazný rozdiel v prospech tých, ktorým bola opakovane Arnika podaná. Okrem toho, že utrpeli menšiu strati krvi než pacienti bez podania Arniky, u týchto pacientov bol zaznamenaný menší opuch, rýchlejšia rehabilitácia a skorší odchod do domáceho liečenia. Čo je pre mňa prekvapením, znížila sa aj nevoľnosť a vracanie, ktoré sú niekedy vedľajšími účinkami spôsobenými anestézou.
Je neuveriteľne inšpirujúce, akou veľkou zmenou môže byť pre život a kvalitu života vo svojom okolí jeden dostatočne zanietený človek. Samozrejme, Arnica montana by nebola vo všetkých prípadoch ortopedického či chirurgického zákroku jediným homeopatikom, ktoré by skúsený homeopat použil. Medzi inými, sú ďalšími častými homeopatikami v ortopédii Rhus toxicodendron a Ruta graveolans. Viac o konkrétnych homeopatikách a ich charakteristikách sa môžete dozvedieť v tomto článku.