Homeopatia a zubné zákroky - Homeopatické poradenstvo telefonicky alebo online

Homeopatia a zubné zákroky

Homeopatia a zubné zákroky
Tento článok som sa rozhodla napísať jednak z pozície homeopatky, ktorá má informácie o použití jednotlivých homeopatík a jednak z pozície pacientky, ktorá za posledné týždne absolvovala niekoľko rozsiahlejších zubných zákrokov. Keďže som si na svojej koži, respektíve na svojich zuboch opätovne raz overila, akú veľkú pomoc homeopatia prináša, tieto drobné postrehy a vedomosti prinášam nižšie.

Homeopatia síce v žiadnom prípade nenahrádza skúsenosť a zručnosť vyškoleného zubného lekára, ale môže priniesť zvýšenie komfortu, urýchlenie liečenia, zníženie bolestivosti rôznych stavov. Ako aj pri použití homeopatie v iných oblastiach ľudského zdravia, je účinnosť homeopatie daná najmä presnosťou výberu daného homeopatika. 

Z tohto pohľadu môžeme hovoriť o troch stupňoch použitia (MUDr. R. Wagner, HOMEO magazín 1/2019) – prediktívna homeopatia, syntetická homeopatia a psychoanalytická homeopatia. V klinickom použití sa uplatňuje najmä prediktívna homeopatia založená na najčastejších „osvedčených“ indikáciách. Tento spôsob zabezpečuje jednoduchý výber homeopatika, ale pretože nie je výber v takýchto prípadoch dostatočne individualizovaný, a teda z pohľadu homeopatie nemôže byť dostatočne presný, aby bola zabezpečená vysoká účinnosť, odporúčam takýto výber homeopatika používať len ako komplement, teda doplnok ku konvenčnej liečbe. Vyššie dve úrovne – syntetická a psychoanalytická homeopatia prinášajú vyššiu presnosť, no zároveň vyžadujú rozsiahlejšie homeopatické znalosti a pozorovanie potrebné pre presný výber homeopatika v konkrétnej situácii. Presný výber homeopatika je vždy individualizovaný, závislý od konkrétnych príznakov človeka (napríklad: teplo zhoršuje, tlak zlepšuje, hnis žltý, vadí mu prievan a podobne).

KLINICKÉ TIPY (PREDIKTÍVNA HOMEOPATIA)

ARNICA
Jeden z najväčších liekov, ktorý možno použiť na zníženie bolestivosti zubného zákroku. Podávame 1 dávku pred zákrokom, 1 dávku po zákroku. Ďalej podľa potreby (bolestivosti) 2-3 dni.

ACONITUM
Je v homeopatii prvou voľbou pri šoku. V praxi ho úspešne používam u ľudí, ktorí sa veľmi boja zubného zákroku. Odporúčam večer pred zákrokom a hodinu pred zákrokom.

BELLADONNA
Výborná prvá voľba pri prudkom zápale po zubnom zákroku. Pulzujúca bolesť. Silne opuchnuté červené miesto. Môže stúpať horúčka, červená tvár. Podávame raz za hodinu 3 hodiny. Ak prichádza úľava, intervaly predlžujeme. Ak úľava neprichádza ani po 3 hodinách, homeopatikum nie je indikované a treba ho zmeniť.

CALENDULA
Obrovský liek na hojenie rán. Prvá voľba po extrakcii zuba na zahojenie rany, podávame niekoľkokrát po zákroku, v deň zákroku.

EMERALD
Uvoľnenie starého nepotrebného zuba pred extrakciou. Jedna dávka v potencii 30CH.

HEPAR SULFUR
Prvá voľba pri chronických hnisajúcich stavoch, fistule, hnisavé vačky na koreni zubov. Podávame v potencii 6CH 3x denne. Ak nevidíme zlepšenie do 2 dní, treba zvoliť presnejšie homeopatikum.

HYPERICUM
Neuralgické bolesti po zubnom zákroku, vytrhnutí zuba. Bolesti po vyberaní nervov, vŕtaní v blízkosti nervov. 

CHEIRANTHUS CHEIRI
Prvá voľba pri obtiažnom prerezávaní zubov múdrosti. Podávame v potencii 30CH 2x denne 2 dni.

LEDUM
Ak pretrváva bolestivosť miesta vpichu anestézy dlhší čas. Podávame v potencii 30CH 2x denne 2 dni.

MERCURIUS
Po vyberaní amalgámových výplní 1 dávka 30CH tri dni po sebe.

MYRISTICA
Prvá voľba pri fistule, abscese, najmä ak absces smeruje dolu po krku a ak nejde o chronický stav.

RHUS TOXICODENDRON
Ak po zubnom zákroku pretrváva lúpanie v sánke. Prišlo k preťaženiu sánky. Podávame v potencii 30CH 2x denne niekoľko dní. Ak do piatich dní nepríde k zmierneniu symptómov, homeopatikum nebolo zvolené presne a treba vybrať presnejšie.

SYMPHYTUM
Pomáha pri hojení, kde pri zubných zákrokoch bola zasiahnutá aj kosť, napríklad pri resekcii zubných koreňov alebo po vložení implantátov.

Zubné zákroky

Dávkovanie

V jednej dávke užívame zvyčajne 1-5 globuliek homeopatika. V mojej praxi odporúčam ako jednu dávku 2 globulky (gulôčky). Dávkovanie v homeopatii je takisto veľmi individualizované, preto voľbu potencie uvádzam iba v niektorých prípadoch. Ak si nie ste si istý ako homeopatikum dávkovať, poraďte sa s homeopatom alebo v homeopatickej lekárni.

Užívanie

Globulky stačí vložiť do ústnej dutiny a nechať voľne rozpustiť (nezapíjame). Užívame s aspoň 20 minútovým odstupom od jedla, pitia, konvenčných liekov či umývania zubov.

Keď to funguje

Ak je homeopatikum zvolené správne, je nástup účinku po zubných zákrokoch do niekoľkých minút od užitia. Dávku opakujeme vtedy, ak sa účinok predchádzajúcej dávky vytratí.

Keď to nefunguje

Ak neprichádza k úľave do niekoľkých hodín, homeopatikum nebolo zvolené správne a nemá zmysel pokračovať v jeho užívaní. V takých prípadoch treba s ohľadom na urgentnosť a závažnosť kontaktovať zubného lekára alebo homeopata.

To je niekoľko veľmi zjednodušených príkladov použitia homeopatie v zubnom lekárstve. Komplexnejšie alebo chronické stavy si z homeopatického pohľadu vyžadujú spoluprácu s riadne vyškoleným homeopatom.
Pri výbere homeopatika je potrebné okrem výberu samotného homeopatika zvážiť, či ide o ochorenie, ktoré zvládnete v domácich podmienkach, alebo ide o vážnejší stav, s ktorým treba navštíviť zubného lekára. 
Homeopatia je taktiež výborným pomocníkom pri prerezávaní zubov, bolestiach zubov, problémoch s ďasnami, okostnicou a podobne. 
Vedeli ste, že v Británii je asociácia dentálnej homeopatie, ktorá združuje zubných lekárov a iných zdravotných pracovníkov v zubárstve, ktorí používajú homeopatiu vo svojej praxi?

Kurz homeopatie

Ak sa chcete dozvedieť viac o homeopatii a naučiť sa správne vyberať homeopatiká v prípadoch zdravotných problémov akými sú kašeľ, prechladnutie, zápal močového mechúra, viróza a podobne, prihláste sa na KURZ HOMEOPATIE, ktorý organizujem každý polrok v Nitre. Viac o kurze sa dozviete tu.

Pin It on Pinterest